هنگام خرید یک لباس، باید در مورد تک‌تک موضوعات مربوط به آن مثل یقه، آستین، مدل و پارچه اطلاع کافی داشته باشید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. در این مطلب به موضوع یقه کت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


بررسی مدل و فرم یقه کت

با گسترش مدل‌های دوخت و انواع برش‌های نوین جدید در طراحی و دوخت کت مردانه می‌توان گفت سه مدل یقه کت مردانه رایج وجود دارد که هرکدام نشانه‌های خاص خود را داشته و پوشیدن آن‌ها نشانه استایل شما خواهد بود

ناچ، پیک و شال

در ادامه باهم به بررسی این سه مدل یقه کت می‌پردازیم.


یقه ناچ:

 ناچ رایج‌ترین نوع یقه در کت ها بوده و بیشتر در کت‌های تک ردیف دکمه استفاده می‌شود.

این یقه در سه برش استاندارد باریک و پهن بر روی کت‌ها دوخته می‌شود

یقه باریک برای اندازه سینه کمتر و یقه پهن برای افراد با اندازه سینه بیشتر انتخاب بهتری محسوب می‌شود. کتی که با این مدل یقه دوخته شود برای استفاده روزمره در محل کار یا مصاحبه کاری یک انتخاب عالی می‌تواند باشد. هم‌چنین کتی که  با یقه ناچ طراحی و دوخته‌شده است برای همه افراد با هر فرم بدنی مناسب است.

هم‌چنین این مدل یقه باکت تک ردیف دکمه، بلیزر یا و کت اسپرت به‌خوبی خود را به نمایش می‌گذارد. همچنین برای کت دو ردیف دکمه و تاکسیدو نمی تواند مناسب باشد.


یقه پیک:

این مدل یقه که آن را پیک تلفظ میکنیم دارای لبه‌های تیز به سمت شانه هست. واضح است که این یقه از مدل قبلی رسمی‌تر است لذا در کت‌های دو ردیف دکمه بیشتر کاربرد دارد. البته از این یقه در مدل‌های مختلف کت‌های رسمی مثل کت‌های دنباله‌دار  و تاکسیدوها به هر دو صورت تک و دو ردیف دکمه نیز استفاده می‌شود. 

کت هایی که یقه پیک بر روی آن ها اپلای می شود در مقایسه با یقه ناچ بسیار رسمی تر است لذا مناسب برای عروسی، مهمانی‌های رسمی و حتی مناسبت‌های کاری می باشد.

این مدل کت عموما مناسب افراد کوتاه قدی است که تمایل به بلندتر دیده شدن دارند؛ این مدل یقه با خطوط تیز عمودی خود باعث بلند تر دیده شدن نیم تنه بالایی فرد میشود. از آن جایی که کت های یقه پیک بسیار رسمی هستند برای کت دو ردیف دکمه مناسب هستند  لذا به‌ندرت در کت‌های تک ردیف دکمه استفاده می شوند.

یقه-کت-مردانه.jpg

یقه شال:

 این یقه زیبا و خوش فرم رسمی  از آنجایی که ساده تر و رسمی تر است برخلاف یقه‌های ناچ و پیک یقه شال که در گویش فارسی یقه آرشال تلفظ میکنیم دارای هیچ بریدگی نیست. این مدل یقه که عموما از جنس ساتن یا مخمل است بر روی کت تاکسیدو و کت های رسمی اپلای می شود.این مدل یقه کت از آنجایی بسیار ساده است از رسمیت بسیاری برخوردار است لذا مناسب مراسم های بسیاررسمی مانند عروسی و جشن های  خیلی خاص جلسات رسمی مقامات بلندپایه است

این کت مناسب همه افراد با هر استایلی است اما برای افرادی که صورت و بدن گردی دارند به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم.